Jak zvolit font pro grafický design?
Přihlaste se k odběru!
Získejte náskok před konkurencí díky inspirativním článkům
Teď odebíráte!
V tomto článku:
Každý grafický designér ví, že některé fonty je lepší nepoužít.
Obalový design je úzce provázán se základními obchodními aspekty, jako je budování značky, doprava a distribuce. Často ale zapomínáme na to, že ve hře je i mnoho dalších prvků. Prvků jako třeba fonty použité v grafickém designu. Kvůli některým z nich vře krev v žilách nejednoho grafického designéra.
Chcete font vlastního výběru na váš obal? Vyzkoušejte, jak je to jednoduché!
Comic Sans
V článku o fontech se prostě nemůžeme nezmínit o neslavně proslulém případu Comic Sans. Tento nešťastný font se stal obětním beránkem grafického designu, obviňovaným ze všeho fontového zla. Jenže diskuzi na téma fonty v obalovém designu nestačí omezit na prosté konstatování, že
Comic Sans byste se měli vyhnout za každou cenu.
Proto v tomto článku najdete:
- tipy na spoustu skvělých fontů pro design Vašeho obalu
- seznam zdrojů, kde najít tisíce fontů zdarma
- vysvětlení, proč jsou Comis Sans a Papyrus tou nejhorší noční můrou každého grafického designéra
Jak psal Microsoft dějiny
Tento nechvalně proslulý font spatřil světlo světa v r. 1994 jakou součást balíčku Microsoft Word ve Windows 95. Jeho autorem je Vincent Connare, designér se zkušenostmi s komiksovou grafikou.
Už první uvedení fontu dopadlo katastrofálně.
Comic Sans byl mizerný font bez ladu a skladu a vypadal jako levná napodobenina komiksového stylu. Microsoft jej však kupodivu z knihovny nevyřadil, naopak jej i nadále podporoval v dalších a dalších verzích Windows a Wordu.
Z Comic Sans se velmi rychle stala noční můra každého s vkusem. Z tohoto nebohého fontu si utahuje snad každý – třeba při „přetváření“ celosvětově známých logotypů.
Comic Sans však nejenže přetrval, ale dokonce se mu povedlo několikrát neslavně prorazit. Jedním z takových případů bylo jeho otisknutí v tištěné verzi Wall Street Journal, kterou vidíte na obrázku níže.
Souputník Comic Sans – Papyrus
Dalším příkladem je kompletní promo materiál k ničemu menšímu než Avatar, slavnému filmu Jamese Camerona. Fontem použitým na plakátech i klíčových grafických prvcích byl právě Papyrus. Není to sice Comic Sans, i tak však vyvolal řadu reakcí, ale hlavně – není tomu tak dlouho.
Všechno odstartoval sketch v show Saturday Night Live, který si z použití Papyru v Avatarovi utahoval. Vše došlo tak daleko, že autor tohoto fontu musel své dílo obhajovat. Jak ale sám příznal, „Papyrus je nadužívaný.“
To na fontu opravdu tolik záleží?
Možná si říkáte, proč o tomhle všem v rámci obalového designu vlastně píšeme. Záleží na tom? Ano. Písmo zásadě mění vzhled jakéhokoliv designu. Existují jich nepřeberné tisíce, a pokud zvolíte ten správný font, můžete vytvořit skutečně jedinečnou značku. Ať už vyberete moderní, inspirovaný kaligrafií nebo trochu neobvyklý, font Vašemu dílu či designu vtiskne duši.
Při výběru velmi doporučujeme ujasnit si tón značky. Minimalistické značky pro náročnější zákazníky pravděpodobně nevyužijí písmo inspirované tahem štětce, ale spíše font s uhlazeným stylem.
Moon
Kategorií elegantních klasických fontů je Free Sariff Type. Vyzkoušejte „Moon“ navržený Jackem Harvattem. Je zaoblený na okrajích, dělá hladký dojem a skvěle se hodí pro přirozeně vypadající potisk.
Reis
Pokud chcete svému obrázku dodat „plakátový“ vzhled, zvolte Reis. Toto písmo inspirované tahem štětce okamžitě dodá každému designu dojem novosti a svěžesti. Kolují zvěsti, že je to nejoblíbenější písmo mnoha designérů!
Yellowtail
Oblíbená jsou i písma vypadající, jako by byla psaná rukou. Yellowtail podporovaný Googlem představuje skvělou volbu pro napodobení vzkazu napsaného na vnitřní stranu krabice.
Už jste našli svůj font? Teď ho vyzkoušejte na vašem balení!
Selima Free
Tento font se výborně hodí zejména pro logotypy. Inspirovaný tahem štětce, moderní, zkrátka ten pravý typ fontu pro černý tisk na přírodní karton.
Polya
Každé písmeno tohoto fontu je takovým malým uměleckým dílem. Detailně propracované písmo je vynikající především pro tištěná loga – upoutání pozornosti i úspěch jsou zaručeny.
Kde najít skvělé fonty?
K dispozici je spousta online knihoven fontů zdarma. Kromě toho jsme přidali stránky, na nichž najdete o fontech i inspirativní čtení.
1. DaFont
Obrovská (a neustále rostoucí) knihovna fontů z celého světa. Navigace je velmi jednoduchá hlavně díky mnoha kategoriím. Vybírat můžete např. mezi fonty ručně psanými, s cizokrajným vzhledem nebo dokonce středověkými.
DaFont je skvělým výchozím místem pro přípravu firemního loga. Kromě toho lze zvolený font velmi snadno nainstalovat.
2. 1001 Fonts
Další vynikající knihovna fontů. Kategorie se od DaFont lehce liší. 1001 Fonts mohou být vhodnější volbou pro grafické designéry a umělce.
3. Font Space
Když jsme na FontSpace byli naposled, bylo na výběr přes 36 000 fontů. Navíc je na stránce i blog o designu, který Vám může s výběrem pomoci. Systém vyhledávání je velmi propracovaný a dají se zde najít skutečné poklady.
4. Creative Bloq
Bible každého designéra. Na Creative Bloq bylo uveřejněno spoustu skvělých článků o výběru fontů, jejich nejlepším textem je ale zřejmě podrobný průvodce 70 nejlepšími fonty pro grafické designéry.
5. Awwawards
Tato stránka uděluje ceny nejinovativnějším a k designu nejpřívětivějším počinům na internetu. Kromě toho Awwawards spravuje galerii fontů zdarma, najdete ji zde.
Na závěr
Z Comic Sans se nestal ten nejnenáviděnější font jen tak bez důvodu (proto jej také nenajdete v našem online editoru).
Existuje ale spousta skvělých online knihoven fontů, které Vašemu obalu dodají ten správný šmrnc. Pokud chcete font použít tímto způsobem, stáhněte si naše výsekové šablony a nahrajte na ně svůj design. Vaše krabice budou doslova přetékat kreativitou!
Vytvořte vlastní obal na přání
Úvodní fotografie zobrazuje projekt VineOh! od Morgana Stephense.