7 Úžasných Minimalistických Návrhů Balení

Aleksandra Owczarek
Aleksandra Owczarek | 6 min čtení

Odebírejte a buďte informováni

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
subscribe-decor

Pojďme se spolu podívat na jedny z nejlépe vypadajících obalů, které naplňují myšlenku minimalismu.

V dnešním světě je přemíra čehokoli vnímána jako kýč. Pokud se podíváte na většinu moderních značek – vzhled jejich produktů, balení nebo dokonce strategii komunikace směrem k zákazníkům, čím dál častěji se uchylují k minimalismu. Jak se říká, méně je někdy více.

Minimalismus a jeho kořeny

Pokud bychom se drželi obecné definice minimalismu, pak je to umělecký směr nejvíce viditelný v americké kultuře od 60. a 70. let. Ovlivňuje celou řadu oblastí v rámci umění a kultury - od designu až po hudbu a architekturu.

Samotná myšlenka minimalismu vznikla s cílem odstranit abstraktní způsob myšlení a současně zdůraznit podstatu a klíčové funkce daného předmětu.

Jinými slovy, minimalismus v maximální míře redukuje vše okolo vzhledu a odhaluje tak základní hodnotu předmětu, čímž zároveň dosahuje stavu, ve kterém již nelze nic dalšího odebrat.

Namísto přehnaných barev připomínajících duhu dominuje rovnováha a harmonie.

Minimalismus je také hluboce zakořeněný v řadě kultur a regionů po celém světě. Moderní minimalismus – projevující se většinou v architektuře a interiérovém designu - je založen na skandinávském stylu. Studený, prostorný vzhled, použití dřeva a barev ve stejném tónu – to vše k nám přichází ze severní Evropy. Podívejte se na fotografie níže a zjistíte, co máme na mysli.

"(...) Namísto přehnaných barev připomínajících duhu dominuje rovnováha a harmonie."

packhelp minimalismus

Vedle vlivu ze Skandinávie v sobě minimalismus nese i určité znaky japonské kultury. Zen, často spojován s rovnováhou a klidem, má však ve škole designu poněkud jiný význam. V tomto případě jde totiž o jednoduchost a chytré využití prostoru.

Poměrně nedávno se minimalismus začal významně projevovat i v navrhování obalů.

A neplatí to pouze pro určitý druh značek nebo odvětví. Naopak se stal pojmem, který hraje důležitou roli pro čím dál více společností a v rámci projektů napříč mnoha odvětvími.

Pokud vás zajímá, jak tento trend ovlivňuje současný svět navrhování obalů, připravili jsme si pro vás průřez několika značkami, u kterých se můžete o vlivu minimalismu sami přesvědčit.

Innocence

Jeden z klientů naší společnosti Packhelp, francouzská společnost Innocence, je názorným příkladem minimalismu v navrhování obalů. Jediným potiskem na produktech této firmy je logo, které poutá veškerou pozornost zákazníka, díky čemuž zákazník vnímá pouze tento jediný prvek. Vzhled produktů se pak liší dle použití zelené nálepky.

Podívejte se na nabídku lepenkových krabic společnosti Packhelp.

eco krabice innocence paris

Nailsgarden

Nailsgarden je název argentinského lázeňského studia. Ačkoli to není vyloženě místo, kde by se zabývali balením, bezpochyby si zaslouží místo v našem žebříčku. Návrhářům, kteří spolupracovali s tímto studiem na vytvoření jeho osobité značky, se podařilo propojit téměř všechny oblasti – od podoby interiéru, přes obaly, dokonce až ke... kávovým šálkům, které nesou rovněž značku studia a kterými zde hýčkají své zákazníky. Všimněte si, že použité barvy jsou teplé na rozdíl od mnoha dalších minimalistických návrhů.

Podívejte se na celou galerii fotografií projektu, která je vystavena na Behance.

nailsgarden packhelp minimalismus obalky

Vína od Jaka Buschinga

Většina z nás si vybírá láhev vína na základě jeho etikety.

Tuto skutečnost nelze popřít a výrobci vína si tuto skutečnost dobře uvědomují. Zatímco někteří spotřebitelé mají v oblibě velmi barevné štítky, jiní upřednostňují minimalistický vzhled. Vinařství Jake Busching - projekt vytvořený organizací Watermark Design – se nespokojilo s klasickou kopií značky na přední straně štítku. Místo toho láhev vyniká svou výrazně inkoustovou malbou modré barvy na štítku.

jake busching wine packhelp minimalism article

Primitive Cyprus

Bílá barva bývá často spojována s minimalismem. V psychologii barev totiž symbolizuje čistotu, laskavost a čestnost. Není tedy divu, že ji lze nalézt v mnoha designových návrzích.

Primitive Cyprus, společnost zabývající se výrobou olivového oleje, využila naplno vlivu této barvy. Celá láhev je sněhově bílá, díky čemuž na první pohled upoutá vaši pozornost.

Primitive Cyprus packhelp minimalismus obalky

Soylent

Nutriční fenomén s názvem Soylent, který pochází z USA, je zároveň produktem s mistrovsky navrženým obalem. Rozlišení příchuti produktu docílili výrobci tím, že barevně odlišili vrchní část láhve, zatímco zbytek ponechali černobílý.

soylent packhelp minimalismus obalky

White Willow

Krabice pro odběratele představují jeden ze způsobů jak inspirovat. Kanadská značka White Willow, v překladu Bílá vrba, která je značkou zaměřenou na životní styl a je určená pro ženy, je jedním z takovýchto zdrojů. Krabice vyniká svou sněhově bílou barvou a černým logem, které se nachází ve středu vrchní části. Kromě toho podoba samotného loga vnáší do celkového dojmu eleganci a povznáší charakter tohoto produktu na novou úroveň.

White-Willow packhelp minimalismus obalky

Ikea

Pokud píšete článek o minimalismu, bezpochyby nelze vynechat dvě silné značky – Apple a Ikea. Ač je jejich spojení s minimalismem zřejmý, zmíníme zde pouze jednu z nich.

Ikea má jednoznačně největší vliv na spotřebitele, pokud jde o minimalismus. Švédská společnost vytvořila jedinečný vizuální styl, který promítla do široké škály svých produktů. Špičkovým příkladem je jejich řada potravin. Níže můžete vidět jako příklad jejich balení arašídů, kde geometrické „řezy“ nejsou ničím jiným než ukázkou brilantní práce designérů.

IKEA packhelp minimalismus obalky

Decor

Přihlaste se k obdržení trendů v balení a tipů pro elektronický obchod

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
Choose other country
Děkujeme, že jste si uložil/a náš e-book!
Zdravíme!

Neodcházejte s prázdnýma rukama.

Máme pro vás E-BOOK ZDARMA, díky kterému naplno rozjedete své dobrodružství s obaly.

Najdete v něm:

– příklady skvělých návrhů na obaly
– designérské tipy
– doporučené produkty


Omlouváme se, ale něco je v nepořádku s Vaší emailovou adresou.

V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
  • Velkoobchodní slevy na balení
  • Poradenství expertů v oblasti balení
  • Materiály na míru a metody potisku