Proč je lepenka vlnitá? Příběh lepenkové krabice

Aleksandra Owczarek
Aleksandra Owczarek | 5 min čtení

Odebírejte a buďte informováni

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
subscribe-decor

Lepenkové krabice známe až moc dobře na to, abychom jim věnovali zvláštní pozornost. Pravdou ale je, že lepenka je ve své jednoduchosti geniální nápad, díky kterému můžeme přepravovat a doručovat zboží zabalené v materiálu, který je velmi šetrný k životnímu prostředí a relativně levný.

Máte vizi svého obalu? Zkuste, jak by vypadal v praxi!

Jak se lepenka vyrábí?

Jako zdroj pro výrobu lepenky se používá papír a karton, ze kterého se odstraňují různé příměsi – kovové svorky, lepidla nebo voskované povrchy. Takto vzniká hmota, která se rozmělňuje, suší a pak jde k dalšímu zpracovávání.

Karton na vlnitou lepenku se zpracovává ve strojích – nejdříve se změkčuje pomocí vysokotlaké páry. Když je papír vlhký může být tlakem formován do vlnek. Díky tomu, že jsou lepenkové krabice vyráběny z recyklovaného materiálu, jsou ekologickým řešením a postupně nahrazují plastové obaly ve všech odvětvích.

Zajímavost: Papírnický stroj na výrobu kartonu má obrovské rozměry – umí vyrobit pás kartonu o délce 182 metrů!

Trocha historie…

Vlnitý papír má skvělé fyzikální vlastnosti a navíc je relativně levný. Jako výstelka do klobouků byl patentován v Anglii a pro ochranu zboží začal být používán v USA v roce 1871 – nejprve na láhve a sklo. O tři roky později byla také ve Státech vynalezena třívrstvá lepenka – to je lepenka, kterou na lepenkové krabice používáme dnes: má dvě hladké vrstvy a mezi nimi jednu vlnitou.

Zajímavost: vlnitý papír byl nejdříve patentován jako vložka do klobouků, pro uskladnění zboží byl poprvé použit v USA v roce 1871.

lepenkové krabice velikost vln

Co je to velikost vlny a co je to gramáž?

Vlna je vzdálenost mezi vrstvami kartonu. Existují různé druhy vln: A, B, C atd. každá má jinou velikost.

Určité druhy vln se lépe hodí pro určité účely lepenkových krabic. Díky některým vlnám je karton odolnější vůči většímu zatížení, jiné jsou zase vhodnější pro skladování. Všechny vlny ale mají amortizační vlastnosti a chrání obsah před nárazy.

Výška vlny se rovná vzdálenosti dvou vnějších kartonových ploch na lepence. Čím větší výška, tím pevnější obal, ale tím hůř se bude skládat. Dalším ukazatelem je gramáž. Vlnitá část lepenky obvykle váží cca 90 g/m2.

vyžádejte nabídku obal na míru

Lepenkové krabice podle konstrukce materiálu

Lepenkové krabice se mohou vyrábět z několika druhů lepenky podle konstrukce. Nejčastěji se používá lepenka třívrstvá – na vlnitý karton z obou stran přiléhají hladké plochy kartonu – existují ale také lepenky dvouvrstvé, pětivrstvé a dokonce i sedmivrstvé, které mají nejvyšší odolnost vůči propíchnutí.

lepenkové krabice různé druhy

Lepenkové krabice: kreativní přístup

Lepenka je materiál, který poskytuje mnoho možností. Lze na něj tisknout text v černé a bílé barvě, lze jej opatřit celoplošným barevným potiskem, lze do něho vystřihovat různá okénka a tvary. Podívejte se, co z lepenky vyčarovaly různé značky podle odvětví!

Vytvořte v online editoru vlastní lepenkovou krabici během několika vteřin.

Decor

Přihlaste se k obdržení trendů v balení a tipů pro elektronický obchod

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
Choose other country
Děkujeme, že jste si uložil/a náš e-book!
Zdravíme!

Neodcházejte s prázdnýma rukama.

Máme pro vás E-BOOK ZDARMA, díky kterému naplno rozjedete své dobrodružství s obaly.

Najdete v něm:

– příklady skvělých návrhů na obaly
– designérské tipy
– doporučené produkty


Omlouváme se, ale něco je v nepořádku s Vaší emailovou adresou.

V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
  • Velkoobchodní slevy na balení
  • Poradenství expertů v oblasti balení
  • Materiály na míru a metody potisku