Produkt, který se při působení světla, vzduchu, vlhkosti a mikroorganismů rozkládá na přírodní prvky, které se volně vyskytují v přírodě.

Odpovídající produkty

Podívat se na všechny produkty:

Produkt, který se při působení světla, vzduchu, vlhkosti a mikroorganismů rozkládá na přírodní prvky, které se volně vyskytují v přírodě.

Biologicky rozložitelný (biodegradabilní) – definice 

Při působení světla, vzduchu, vlhkosti a mikroorganizmů se biologicky rozložitelné materiály rozkládají na přírodní prvky, které se volně vyskytují v přírodě.

 I když jsou všechny materiály po technické stránce biologicky rozložitelné (biodegradabilní), mnoho plastů na bázi ropy se rozkládá desítky tisíc let a zanechává toxiny v okolní půdě. Biologicky rozložitelné produkty by se měly biologicky rozložit za života jedné generace a zanechat za sebou pouze vodu, oxid uhličitý, volně se vyskytující minerály a biomasu.

Materiály jsou buď 100% biologicky rozložitelné (biodegradabilní), nebo nejsou. Pojmy jako „x% biologicky rozložitelné“ a „částečně biologicky rozložitelné“ jsou polopravdy  [1] , protože produkt po sobě zanechá látky, které se v přirozeném prostředí nerozloží.

Základním cílem kompostovatelnosti je půda, která je obohacená o kompostovatelný materiál. Přestože pojmy biologická rozložitelnost a kompostovatelnost znějí podobně, neznamenají stejný proces. Správná biologická rozložitelnost půdu nijak nevyživuje, ale také ji ani žádným způsobem nepoškozuje.

ekologické vlastnosti les stromy

Proč byste měli používat biologicky rozložitelné obaly

Společnost se může rozhodnout použít biologicky rozložitelné obaly jako alternativu k obalům, které obsahují materiály na bázi ropy.

Společnost může také zvolit biologicky rozložitelné obaly v případě, že chce být více šetrná k přírodě a minimalizovat svou uhlíkovou stopu. Pokud daná společnost nabízí biologicky rozložitelné produkty, její prodej v biologicky rozložitelných obalech vytvoří kompletní produkt, který bude chránit přírodu a nezanechá po sobě žádné škodlivé látky.

Proč byste neměli používat biologicky rozložitelné materiály

Zavádějící označování a marketing založený na nepravdivých frázích dále komplikuje složité názvosloví spojené s biologicky rozložitelnými (biodegradabilními) a kompostovatelnými produkty. Tento fakt by mohl být hlavní příčinou toho, proč některé společnosti nechtějí používat biologicky rozložitelné produkty.

Některé biologicky rozložitelné produkty se snadno rozkládají v půdě. Jejich rozklad ve vodě je však značně delší a je hrozbou pro mořský život  [2] .

Packhelp a biodegradabilní produkty

Packhelp prodává následující produkty, které jsou certifikovány jako biologicky rozložitelné podle amerických ASTM D6868 – 19 norem  [3] a evropských EN 14046 norem  [4] .

Často kladené otázky

Pokud se všechny materiály biologicky rozkládají za jiný čas, jak mám mít jistotu, že se produkty společnosti Packhelp rozloží za rozumný čas a neohrozí životní prostředí?

Výrobky společnosti Packhelp, které jsou označeny jako biologicky rozložitelné (biodegradabilní), jsou certifikovány americkými normami ASTM D6868 - 19 a evropskými normami EN 14046.

Jaký je nejlepší druh lepicí pásky pro použití v kombinací s biologicky rozložitelným/kompostovatelným obalem?

Lepicí pásky kraft s potiskem od Packhelp jsou certifikované jako kompostovatelné a také biologicky rozložitelné. Materiály použité při balení se mohou u jednotlivých obchodníků lišit, proto prosím zkontrolujte každý obal zvlášť.

Jaký je rozdíl mezi pojmy „biologicky rozložitelný“ (biodegradabilní) a „kompostovatelný“?

„Kompostovatelný“ znamená, že se produkt rozloží na organickou hmotu a CO2, když je umístěn ve správném prostředí (tlak, teplo atd.). To, co zbude po tomto procesu, obsahuje živiny, které jsou prospěšné pro půdu. „Biologicky rozložitelný“ (biodegradabilní) znamená, že při správných podmínkách a přítomnosti mikroorganismů se produkt rozloží na základní složky, které se nacházejí v půdě. Bohužel některé produkty označené jako „biologicky rozložitelné“ se rozkládají, ale během tohoto procesu po sobě zanechávají toxické a škodlivé chemikálie. Biologicky rozložitelné produkty společnosti Packhelp však po sobě nezanechávají žádné škodlivé látky.

Jak mají moji zákazníci tyto biologicky rozložitelné obaly recyklovat?

Papírové biologicky rozložitelné produkty by měly být recyklovány jako standardní papírové produkty. Pokud recyklace není možná a produkt má certifikát na kompostování, pak je nutné ho kompostovat. Biologicky rozložitelné plasty (jako jsou plastové obálky společnosti Packhelp) je potřeba kompostovat a neměly by být recyklovány.

Náš závazek – udržitelné obaly

Myslete zeleně s Packhelp!

Zjistěte více
Eco Properties Learn More Icon Eco Properties Learn More Shape Eco Properties Learn More Shape
Choose other country
V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
  • Velkoobchodní slevy na balení
  • Poradenství expertů v oblasti balení
  • Materiály na míru a metody potisku