Ve specifických podmínkách se rozkládá na přírodní prvky, prokazatelně neznečišťuje půdu a nezanechává v ní toxiny.

Odpovídající produkty

Podívat se na všechny produkty:

Ve specifických podmínkách se rozkládá na přírodní prvky, prokazatelně neznečišťuje půdu a nezanechává v ní toxiny.

Kompostovatelný – definice

Kompostovatelný znamená biologicky rozložitelný za kontrolovaných podmínek v přítomnosti kyslíku [1] za dobu 6 až 12 týdnů. Plastové polymery z produktu, který je umístěn ve vhodném prostředí nebo v kompostárně, se rozkládají na CO2 a další složky na biomasu a půdu. „Vhodným prostředím“ se v tomto případě rozumí okolní teplota mezi 50–70°C, vhodná vlhkost, tlak a příslušné množství a druhy mikroorganismů.

Spotřebitel může kompostovat 2 způsoby:

  • V domácím kompostéru: pevně uzavřeném zařízení, ve kterém se vyskytují výše uvedené podmínky – nejčastěji s použitím zbytků potravin, rostlinného odpadu a červů.
  • V průmyslové kompostárně: továrně, kterou obvykle spravují úřady nebo místní orgány a která přijímá a zpracovává kompostovatelné materiály ve větším množství. Kompostovací zařízení vytváří podmínky při vyšší teplotě a vyšším tlaku, než je tomu v případě domácích kompostérů.

Výsledným produktem je půda nebo biomasa, která půdě poskytuje organické, přírodní a netoxické složky.

Mezi certifikáty, které určují kompostovatelnost produktu v průmyslových podmínkách, patří EN 13432 [2] pro EU a ASTM D6400 [3] pro USA.

Certifikáty pro kompostovatelnost v domácích kompostérech jsou na trhu nové. Belgická organizace TUV vytvořila certifikát OK compost HOME [4] , stále se však nepoužívá v širším měřítku.

ekologické vlastnosti les stromy

Proč bychom měli používat kompostovatelné produkty

Společnosti mohou používat kompostovatelné materiály jako alternativu pro plasty na bázi nafty, jehož biodegradace trvá až 1000 let.

Kompostovatelné výrobky se za vhodných průmyslových podmínek rozloží na CO2 a živiny za 6 až 12 týdnů.

Proč bychom neměli používat kompostovatelné produkty

Značka, která dobře zná své zákazníky, se nemusí rozhodnout pro používání kompostovatelných obalů na příklad z toho důvodu, že její zákazníci nemají přístup k průmyslovým kompostárnám.

Ne všechna města umožňují svým obyvatelům přístup k takové infrastruktuře. Na druhou stranu domácí kompostér vyžaduje správné podmínky, čas a peníze. Když si už například takový kompostér pořídíte, může se ukázat, že se nevytvořily správné podmínky pro kompostování certifikovaných materiálů.

Mnoho kompostovatelných produktů vypadá jako to, co už známe – plast na bázi nafty. Kvůli tomu mohou zákazníci vyhazovat kompostovatelný odpad do košů na plast. To je však jen další problém pro i tak už přetížené závody na zpracování odpadu.

Packhelp a kompostovatelné produkty 

V Packhelp nám záleží na tom, aby produkty splňovaly standardy kompostovatelnosti, které jsou stanovené průmyslovými kompostárnami. Všechny obaly, které mají certifikát kompostovatelnosti, mohou být zpracovány v průmyslových podmínkách.

Často kladené otázky

Jsou kompostovatelné produkty méně odolné než ty z plastu?

Ne. Kompostovatelné produkty mají stejnou strukturu jako „tradiční“ materiály.

Proč mají kompostovatelné produkty zvláštní vůni?

Některé kompostovatelné a biologicky rozložitelné produkty mají zvláštní vůni, protože obsahují jiné chemické látky, díky kterým získávají požadovanou pevnost. Někteří zákazníci společnosti Packhelp si všimli, že některé plastové obálky voní po karí. Pokud chcete obaly používat pro zásilky oblečení nebo produktů, které můžou touto vůní nasáknout, je dobré je zabalit ještě do hedvábného papíru. Informujte své zákazníky, aby oblečení před nošením vyprali.

V čem spočívá rozdíl mezi kompostovatelným a biologicky rozložitelným produktem?

Kompostovatelnost znamená, že se produkt za správných podmínek a ve správném prostředí (tlak, vysoká teplota atd.) rozloží na organickou hmotu a CO2. Výsledným produktem jsou látky, které vyživují půdu. Biologická rozložitelnost znamená, že za správných podmínek a v přítomnosti mikroorganismů se produkt rozloží na základní složky, které se volně nacházejí v přírodě. Bohužel se některé biologicky rozložitelné produkty rozkládají velmi dlouho nebo po sobě zanechávají toxické a škodlivé chemické látky.

Jaké jsou nejlepší štítky a lepicí pásky, které lze využít při balení kompostovatelných a biologicky rozložitelných obalů?

V nabídce Packhelp jsou dostupné lepicí pásky s kraft potiskem, které jsou kompostovatelné a biologicky rozložitelné zároveň. Materiály, které se používají v produkci štítků a dodacích dokumentů se můžou lišit v závislosti na výrobci.

Náš závazek – udržitelné obaly

Myslete zeleně s Packhelp!

Zjistěte více
Eco Properties Learn More Icon Eco Properties Learn More Shape Eco Properties Learn More Shape
Choose other country
V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
  • Velkoobchodní slevy na balení
  • Poradenství expertů v oblasti balení
  • Materiály na míru a metody potisku