10 způsobů jak využít recyklované obaly ve vašem podnikání

Aleksandra Owczarek
Aleksandra Owczarek | 5 min čtení

Odebírejte a buďte informováni

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
subscribe-decor

Zřejmě jste si toho už taky všimli. Značky – a dokonce i ty významné a globální – mění svůj přístup k obalům. Recyklované obaly nemusí být jen praktické šedé myšky, díky kterým můžeme trochu snížit následky globalizmu a konzumního chování.

Zjistěte, jak proekologické smýšlení může jít ruku v ruce se skvělým designem.

Proekologické smyšlení spotřebitelů v ČR

Lidé jsou stále citlivější v oblasti péče o planetu. Mnoho z nich se aktivně účastní některých záslužných činností – v České republice například každý občan v průměru vytřídí 49 kg odpadu ročně – což nás řadí na 6. místo ve srovnání s ostatními zeměmi EU.

Je jasné, že pokud až 73 % lidí v České republice třídí odpad, budou zodpovědné chování očekávat také u značek, u kterých kupují spotřební zboží. Používat recyklované obaly může být způsob, jak zákazníka přesvědčit, že si má koupit zboží zabalené právě v tomto obalu.

recyklované obaly tašky pásky papír

Jsou recyklované obaly opravdu win-win strategií?

Nejekologičtějším z materiálů pro výrobu recyklovaných obalů je karton. Až 95 % papíru z třídění se využije na materiál k dalšímu použití. Výhodou je, že se papír používá všude, a tak se nemusí daleko převážet.

S některými ekologickými řešeními v oblasti obalů je situace složitější. Alternativou k plastům jsou bioplasty. Suroviny na jejich výrobu však mohou pocházet z odlišných koutů světa, jejich doprava a výroba může být velmi energeticky náročná, a tak v konečném výsledku vede k velké spotřebě fosilních paliv.

Druhým závažným problémem je, že vývoj bioplastů nepodporuje změnu myšlení v tzv. „jednorázové kultuře“. Konzumenti můžou mít pocit, že díky bioplastům mohou konzumovat a vyhazovat stejně jako dříve a bez následků.

Jak tedy zavést skutečně ekologická řešení do své praxe? Máme pro vás několik nápadů.

# 1 Navrhněte obaly z recyklovaných materiálů

Kartonová krabice je vyrobená z recyklovaného materiálu, který lze po použití znovu recyklovat. Recyklovaný obal nás nelimituje, naopak krabičku z kartonu lze navrhnout na 1000 způsobů.

poštovní krabice psí bouda

# 2 Inspirujte své klienty k upcyklaci

Díky upcyklaci se obal po splnění své funkce dále používá pro další účely. Firma Spokojený Pes například posílá krmivo pro psy v krabici, ze které lze složit psí boudu.

recyklované obaly šetření místem při logistice

# 3 Šetřete místem

Šetření místem je také proekologické. Menší krabička zabírá méně místa při dopravě, a tak se při hromadných zásilkách šetří spalování fosilních paliv.

ekologicky šetrné krabice z malimo

# 4 Obal, který má vizi

Značka Malimo za každý nákup vysadí 10 stromů. A informuje o tom zákazníka na obalu: you just planted 10 trees.

# 5 Recyklovaný vs. recyklovatelný

Nezapomeňte, že recyklovaný obal (tedy vyrobený v procesu recyklace) by měl po splnění svého účelu být také znovu vhodný k recyklaci (tedy měl by být recyklovatelný).

Jak by vypadal váš ekologický obal? Prohlédněte si několik snadných řešení.

# 6 Kompostovatelné obaly

Jak už jsme zmiňovali výše, není situace v tomto ohledu příliš přehledná. Ale jsme teprve na začátku zavádění kompostovatelných a biodegradabilních obalů do praxe. Je třeba hledat dobrá řešení pro použití těchto materiálů a dobře zjišťovat za jakých podmínek byly tyto materiály vyrobeny. A pokud je vše v pořádku, proč to nezkusit? V Packhlep jsme například zavedli plastové obálky kompostovatelné vyrobené z přírodního škrobu.

recyklované obaly papírová páska

# 7 Papírová lepicí páska

Nemá smysl používat recyklované obaly, pokud později půjdou do dalšího zpracování polepené plastikovou lepicí páskou. Existují silné papírové lepicí pásky, kterými můžete bez obav nahradit ty plastové.

Papírová taška s logem Packhelp & Happy Socks

# 8 Místo igelitky papírová taška nebo krabička

Evropská unie zrušila možnost poskytovat zákazníkům igelitové tašky zdarma, což snížilo spotřebu těchto obalů. Pokud chcete ve firmě zavést tašku, kterou lze opakovaně použít a pak recyklovat, můžete se rozhodnout pro papírovou tašku s potiskem.

Ekologické obaly na míru

# 9 Obal na potraviny

Recyklované obaly nelze použít v situaci, kdy mají přímý kontakt s potravinami. To ale není důvod balit vše do nových mikrotenových sáčků. Například firma Millbee Studio vyrábí potravinové fólie z včelího vosku na opakované použití.

# 10 Zařaďte péči o prostředí do své firemní strategie

Stále větší počet zákazníků se rozhodne pro nákup u značek, které mají proekologické smýšlení. Využijte tento trend a ukažte recyklované obaly například na sociálních sítích.

Proč to nezkusit?

Papírová taška, recyklovaná produktová krabička nebo papírová lepicí páska? Ekologická řešení nemusí být drahá nebo časově náročná – mohou však změnit způsob, jak se na vás dívají vaší stávající i potencionální zákazníci. Tak proč to nezkusit?

Díky zakázkové výrobě obalů už od 30 kusů si můžete vyzkoušet, jak na změnu zareagují vaší zákazníci.

Úvodní obrázek je obalem na vajíčka ekologické farmy Cowberry Crossing Farm.

Decor

Přihlaste se k obdržení trendů v balení a tipů pro elektronický obchod

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
Choose other country
Děkujeme, že jste si uložil/a náš e-book!
Zdravíme!

Neodcházejte s prázdnýma rukama.

Máme pro vás E-BOOK ZDARMA, díky kterému naplno rozjedete své dobrodružství s obaly.

Najdete v něm:

– příklady skvělých návrhů na obaly
– designérské tipy
– doporučené produkty


Omlouváme se, ale něco je v nepořádku s Vaší emailovou adresou.

V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
  • Velkoobchodní slevy na balení
  • Poradenství expertů v oblasti balení
  • Materiály na míru a metody potisku