Kraftový papír: výroba, vlastnosti a využití v produkci obalů

Aleksandra Owczarek
Aleksandra Owczarek | 10 min čtení

Odebírejte a buďte informováni

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
subscribe-decor

Když se řekne „kraftový papír“, pravděpodobně vás napadne hned několik věcí najednou.

Je možné, že si vybavíte svou mámu, jak vám balí svačinu do školy. Nebo si představíte pouze zmačkaný kus papíru v objednávce od společnosti Amazon? Možná to bude něco, co často využíváte ve svých tvořivých projektech – kraftový papír = anglicky craft / řemeslný papír, že?

Možná vás ale překvapí, že ve své nejjednodušší podobě je kraftový papír jen obyčejný karton. Vrstvy hnědého balicího papíru mohou být slepovány dohromady a pak tvoří tradiční krabici z vlnité lepenky. Používá se i jako plochý tenký list.

Díky tomu může vyřešit stovky, možná i tisíce problémů a může mít celou řadu různých jmen: hnědý papír, potravinářský papír, recyklovaný balicí papír, přírodní papír – seznam zde nekončí.

Přesně z tohoto důvodu může být obyčejný hnědý papír prospěšný pro vaše podnikání. Zajistí bezpečnost, pomůže v marketingu, v péči o životní prostředí a ušetří peníze. Vysvětlíme proč.

V tomto článku se dozvíte:

 • Co je kraftový papír?
 • Jak se vyrábí hnědý papír?
 • Jak využít recyklovaný kraftový papír ve svém marketingu.
 • Proč se kraftový papír hodí na produktové obaly

Co je kraftový papír?

Kraftový papír je přírodní biologicky rozložitelný produkt. Používá se v celé řadě průmyslových a reklamních procesů pro obaly a jejich zabezpečení.

kraftový papír krabice s bílým potiskem

Podívejte se, jak značka Polu využila bílou barvu na kraftovém kartonu, aby se jí povedlo dokonale vyniknout. Díky přírodní „dřevěné“ textuře má značka mnoho dalších možností pro rozvoj marketingu.

Název pochází z německého slova „Kraft“, které lze přeložit jako „pevnost“ nebo „síla“. Díky čemu má tyto vlastnosti?

Máte nápad na vlastní obal z kraftového papíru? Vytvořte ho během několika minut.

Jak se kraftový papír vyrábí?

Koncem 19. století pracoval inženýr Carl F. Dahl v papírně. Jeho úkolem bylo vyrábět ty nejkvalitnější produkty z papíru. Ukázalo se, že několik druhů papíru nemá dostatečnou pevnost a nebude je možné použít pro původní účel.

Z toho důvodu začal Dahl měnit chemické složení papíru během procesu výroby. Věděl, že když se do papírny dostanou dřevní štěpky na výrobu papíru, rozdrtí je a smíchají s lepidlem.

Dahl zjistil, že jakmile se směs rozdrtí na buničinu a část dřevních štěpek se ošetří sulfátovým procesem, bude výsledný materiál mnohem pevnější. Proto se pro jeho označení používá název kraftový papír – znamená doslova silný papír.

Poté, co se ukázala skutečná síla a univerzálnost tohoto nového materiálu, rychle se stal hlavní surovinou obalového a potravinářského průmyslu.

Tento nový produkt byl z hlediska nákladů efektivním řešením. Papír s voskovaným povrchem se skvěle hodil na maso. Proto má název i „řeznický papír“.

Typy hnědého papíru

Existuje několik různých typů hnědého kraftového papíru.

Největší rozdíly jsou v druzích vláken, ze kterých je materiál vyroben (primární nebo recyklovaná). Liší se však i z hlediska povrchové úpravy.

Nebělený kraftový papír je nejzákladnějším a nejběžnějším druhem hnědého papíru. Ve výrobním procesu nedochází k žádné změně barvy, díky čemu má přirozený vzhled.

Je velmi odolný vůči roztržení a pevně drží tvar, aniž by byl těžký a tuhý.

kraftový papír krabice na oděvy

Přečtěte si, jak značka Moonsling využila zbývající prostor v krabici a strukturu svého produktu k vytvoření jedinečného zážitku z rozbalování.

Potahovaný kraftový papír je obvykle hnědý papír, do kterého se přidává bílý aditiv, aby vypadal více jako „čisté“ plátno.

Některé prvky přirozené textury jsou viditelné, ale mají spíše bílou než hnědou barvu. Díky tomu je tento druh papíru skvělým čistým plátnem pro jiné barvy a používá se v barevných eco poštovních krabicích značky Packhelp.

kraftový papír krabice HienLe

Podívejte se, jak bílé kraftové krabice využila německá značka Hien Le.

Povrch kraftového papíru však může být pokrytý různými barvami.

Níže můžete vidět, jak značka Demagica použila černé poštovní krabice z kraftového papíru a zbývající volný prostor k vytvoření poutavého designu:

kraftový papír černá krabice

Už vidíte svůj personalizovaný obal z kraftového papíru? Navrhněte ho za několik okamžiků.

Zde jsou druhy materiálů, které se používají v potaženém i neběleném kraftovém papíru s povrchovou úpravou:

Primární kraftový papír

Primární kraftový papír je vyroben ze syrové buničiny. Jedná se o dřevo přímo ze stromu, ze kterého se vyrábí hnědý kraftový papír.

Jedná se o nejodolnější druh hnědého papíru a používá se v případech, kdy se vyžaduje strukturální integrita materiálu na té nejvyšší úrovni.

Například v případě poštovních krabic z vlnité lepenky a lepicích pásek s kraft potiskem.

kraftový papír lepicí páska

Recyklovaný kraftový papír

Recyklovaný kraftový papír je vyroben z recyklovaných materiálů. Kartonové krabice, knihy a další materiály se rozdrtí na buničinu, ze které se následně vyrábí recyklovatelný hnědý papír.

To je skvělá volba pro značky, které chtějí ve svém dodavatelském řetězci používat udržitelné obaly.

Recyklovaný kraftový papír je často součástí složení klasických produktových boxů, papírových tašek a papírových plechovek.

kraftový papír brahmaki papírová taška

Zjistěte, proč je pro módní značku Brahmaki důležitá přirozená kraftová textura.

Smíšený kraftový papír

Tento smíšený papír je vyroben z primární i recyklované buničiny. Výhodou je, že je stejně odolný jako ten vyrobený z prvotní buničiny, ale díky recyklovanému obsahu je také levnější a etičtější.

Smíšený hnědý papír se používá při výrobě kartonových obálek a jiných poštovních krabic.

Výhody kraftového papíru

Hlavní výhodou recyklovaného hnědého papíru je, že je mimořádně odolný, což je výsledkem zvýšeného obsahu síry a sníženého obsahu ligninu.

Tento odolnější druh papíru je ve většině případů mnohem pevnější než alternativní materiály a je mnohem odolnější vůči protržení než klasický papír.

Hnědý papír může být vyroben z mnoha druhů stromů, jako je například borovice, bambus a dub. To znamená, že je jednodušší jej vyrobit, protože je k dispozici velké množství materiálů – výsledkem jsou i nižší náklady na materiál.

Kvalita dřeva se může lišit a je možné míchat různé druhy dřeva s nízkou či vysokou hustotou. Kraftový papír se ve většině případů vyrábí z poškozených stromů, které nelze použít ve výrobních procesech jiných oblastí průmyslu.

Uchovává si přirozenou barvu a texturu, a navíc není potřebné jeho bělení. To šetří peníze, protože se materiál nemusí složitě zpracovávat, a tím se do životního prostředí neuvolňují žádné škodlivé chemikálie.

kraftový papír krabice sheyn

Značka Sheyn využila minimalistický vzhled svých kraftových krabic, aby vytvořila nezapomenutelný zážitek z rozbalování.

Už dříve jste se v tomto článku dozvěděli, že voskovaný kraftový papír se běžně používá k balení masa. Voskování je povrchová úprava, díky které se papír dokonale hodí pro balení potravin. Tento druh papíru je navíc odolný vůči vodě a vlhkosti.

Z hlediska nákladů se jedná o efektivní řešení, které vedlo ke vzniku alternativního názvu „řeznický papír“.

Chemikálie při výrobě kraftového papíru jsou snadno obnovitelné a opakovaně se používají pro udržení oběhové ekonomiky. Vedlejší produkty procesu výroby kraftového papíru, jako je talový olej, se dále zpracovávají a používají v asfaltových cihlách a podpalovačích pro gril (kostky).

Potřebujete vlastní balení z kraftového papíru na míru? Jednoduše zadejte poptávku.

Kraftový papír a obaly

Čistý hnědý kraftový papír je důležitou součástí obalů nejrůznějších výrobků.

kraftový papír krabice brahmaki

Tento obalový materiál vám pomůže v podnikání ušetřit čas a peníze díky své všestrannosti.

Zde jsou důvody proč:

Vlnitá lepenka vyrobená z kraftového papíru je výchozím řešením pro zásilky z mnoha důvodů.

 • je lehká
 • je odolná
 • je levná
 • lze na ní vytisknout jakýkoliv motiv

Kraftové krabice z vlnité lepenky díky své lehkosti nezvýší hmotnost vaší objednávky. Snížení celkové hmotnosti obalu znamená nižší náklady na přepravu přímo k zákazníkovi.

Spotřební materiál pro kraftový papír

Kraftový papír lze použít i jako výplň uvnitř krabice. Všichni jsme viděli Amazon a další velké značky s jejich nevzhledně vypadajícími obaly:

kraftový papír výplň krabice

Kraftový papír je lehký, ale zároveň pevný. Znamená to, že dokáže chránit obsah před poškozením. Je odolný a je skvělým obalovým řešením. Lze do něj balit produkty a zvýšit tak jejich bezpečnost.

Potištěný přírodní papír na míru je skvělou volbou pro značky, které upřednostňují „přirozenou“ texturu kraftového papíru a chtějí vytvořit výjimečný zážitek z rozbalování.

Marketing kraftového papíru a možnosti designu

Nenápadně vypadající kraftový papír není všestranný jen z hlediska svého použití. Lze ho různými způsoby využít i v oblasti marketingu a grafického designu.

kraftový papír papírová taška

Přirozená textura připomíná dřevo díky nebělené buničině použité ve výrobním procesu. Vypadá téměř jako povrch syrového dřeva.

Vytváří dokonalé „čisté“ plátno pro různé druhy společností. Značky, které upřednostňují minimalistické designové návrhy, často volí jednoduchou texturu kraftového papíru a řídí se heslem „méně je více“.

kraftový papír minimalistický design

Podívejte se, jak minimalistické značky využívají své minimalistické návrhy na maximum. Díky svému přirozenému vzhledu používají ekologické značky kraftový papír jako součást marketingu.

Vzhled a textura navazují na přírodu a připomínají dřevo. Přitahují zákazníky, kteří hledají nezpracovaný „syrový“ produkt.

kraftový papír dvoudílná krabice

Podívejte se, jak značka Slopes & Town využívá kraftové krabice jako doplňky interiéru obchodů s oblečením.

Ekologické výhody hnědého papíru

Kraftový papír je šetrný vůči životnímu prostředí z několika důvodů.

FSC certifikát

Primární buničina v produktech společnosti Packhelp včetně kraftového papíru mají FSC certifikát.

kraftový papír FSC certifikát

To znamená, že obalové produkty jsou vyráběny z nových primárních surovin, které se pěstují, těží a zpracovávají šetrným, etickým a především opakovaně použitelným způsobem.

Biologická rozložitelnost

Pokud vezmete nebělený hnědý papír nebo vlnitou lepenku a dáte je do zahrady, začnou se rozkládat.

V průběhu několika týdnů se stanou součástí půdy a (za předpokladu, že neobsahují žádné chemické látky v inkoustu) po hnědém papíře nezůstanou žádné stopy.

Během tohoto procesu se do půdy nedostanou žádné škodlivé látky.

Úspory z rozsahu

Pokud byste měli vytvořit vlastní recyklovatelný hnědý kraftový papír z vlastních stromů, stálo by vás to spoustu práce (a energie). Ale kraftový papír a karton jsou natolik rozšířené, že jejich výroba a recyklační proces jsou neuvěřitelně efektivní.

Když chce značka snížit svou uhlíkovou stopu, hnědý papír a karton jsou ta nejlepší volba. Šetrné jsou nejen z ekologického hlediska, ale výsledný produkt je recyklovaný a navíc recyklovatelný.

Poznámky na závěr

S kraftovým papírem se potkáváme dennodenně.

Jeho všestranné využití pro krabice nebo papír ve vašich obalech slouží jako ochrana a plátno pro marketing vaší značky.

Podívejte se na širokou nabídku kraftového papíru společnosti Packhelp a dalších obalových řešení a využijte je pro rozvoj vaší značky!

 

Decor

Přihlaste se k obdržení trendů v balení a tipů pro elektronický obchod

check
Skvělé!
Teď odebíráte!
Choose other country
Děkujeme, že jste si uložil/a náš e-book!
Zdravíme!

Neodcházejte s prázdnýma rukama.

Máme pro vás E-BOOK ZDARMA, díky kterému naplno rozjedete své dobrodružství s obaly.

Najdete v něm:

– příklady skvělých návrhů na obaly
– designérské tipy
– doporučené produkty


Omlouváme se, ale něco je v nepořádku s Vaší emailovou adresou.

V nabídce Pro nepodporujeme váš jazyk.
Budete přesměrováni na anglickou verzi stránky.
Co je to Packhelp Pro?
 • Velkoobchodní slevy na balení
 • Poradenství expertů v oblasti balení
 • Materiály na míru a metody potisku